Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze
2007
Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Kazania Proboszcza z Ars!

 
Odpowiedz do tematu    Forum Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze Strona Główna -> Duchowość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Mikołajczyk
AdministratorDołączył: 14 Sie 2007
Posty: 213
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 23:41, 18 Wrz 2007    Temat postu: Kazania Proboszcza z Ars!

I

O POKUSACH

Jezus był zawiedziony na puszczę od Ducha,
aby był kuszony od diabła.

(Mt 4, 1)

To, że Jezus Chrystusa wybiera sobie na miejsce modlitwy pustynię, nie powinno nas dziwić – przecież przebywania na pustyni nie było dla Niego niczym zdrożnym. Nie jest też szczególnie zastanawiające to, że zaprowadził Go tam Duch Święty – przecież przewodnikiem Syna Boże nie mógł być nikt inny, jak tylko Bóg. Co nas natomiast zdumiewa to to, że był kuszony przez złego ducha, że ten duch ciemności dwukrotnie uniósł Go nawet nad ziemię. Gdyby nie to, że opowiedział o tym natchniony Ewangelista, nie chciałoby nam się wierzyć w prawdziwość tego wydarzenia. Kiedy się jednak dłużej nad tym zastanowimy, przestaniemy się dziwić i z radością w sercu podziękujemy dobremu Zbawicielowi za to, że pozwolił kusić Siebie po to, żeby nam wysłużyć zwycięstwo w trudnych walkach i napaściach ze strony piekła. Jacy jesteśmy dzięki temu szczęśliwi! Od tego czasu możemy zwyciężać pokusy, bylebyśmy tylko naprawdę tego chcieli. W dzisiejszym kazaniu chcę wam pokazać , jakie pożytki płyną dla nas z pokus i w jaki sposób mamy z pokusami mężnie walczyć, żeby w niebie otrzymać koronę chwały.
Nie muszę dowodzić tego, że po świecie błąkają się czarci, którzy nas kuszą. Wie o tym każdy chrześcijańskie dziecko, które uszy się katechizmu. Jest tam bowiem takie pytanie: Czy wszyscy aniołowie pozostali wierni Bogu? ? Jest też odpowiedź: Nie. Wielu z nich zbuntowało się przeciw Bogu i za karę zostali strąceni z nieba do piekła. Na dalsze pytanie – Jakie jest zajęcie tych zbuntowanych aniołów? – katechizm odpowiada: Kuszą ludzi, chcąc ich przywieść do złego. Dużo mamy na to w Piśmie świętym dowodów. Diabeł kusił pierwszych rodziców w raju ziemskim (Rdz 3, 1). To tutaj odniósł on swoje pierwsze zwycięstwo, które go bardzo rozzuchwaliło i wbiło w pychę. Diabeł też namówił Kaina, żeby zabił swojego brata Abla (Rdz 4, 8 ). W Starym Testamencie czytamy, że Bóg pyta szatana: Skąd idziesz?, a ten odpowiada: Okrążyłem ziemię i schodziłem ją (Hi 1, 7). A więc złych duch chodzi po świecie i kusi ludzi. Ewangelia mówi, że kiedy Maria Magdalena ukorzyła się przed Chrystusem, żałując za swoje grzechy, a Zbawiciel jej przebaczył, wtedy z jej ciała wyszło siedmiu czartów (Łk 8, 2). I znowu czytamy, że zły duch, wyrzucony z człowieka, mówi do siebie: „Wrócę tu, tylko wezmę ze sobą jeszcze gorszych czartów.”
Trzeba więc walczyć i opierać się pokusom. Gdybyśmy zapytali tych chrześcijan, którzy dziś jęczą w piekle, a których przeznaczeniem było przecież niebo – gdybyśmy więc zapytali ich, dlaczego poszli na zatracenie, odpowiedzieliby nam: „Dlatego, że ulegaliśmy pokusom.” A co zapewniło szczęście wieczne Świętym, co sprawiło, że królują oni teraz w niebie? Na takie pytanie ci szczęśliwi mieszkańcy wysokości odpowiedzieliby jednogłośnie: „Przy pomocy łaski Bożej opieraliśmy się pokusom i odrośliśmy zwycięstwa nad czartem.”
Co to jest pokusa? Jest to namawianie człowieka przez złego ducha, że zrobił to, czego Bóg zabrania, albo żeby nie robił tego, co Stwórca poleca i nakazuje. Bóg chce, żebyśmy poranne i wieczorne modlitwy odmawiali na kolanach i z uszanowaniem, żebyśmy w niedziele i święta byli na Mszy świętej – a jeśli to możliwe także na innych nabożeństwach – żebyśmy kochali wszystkich ludzi (a więc także i nieprzyjaciół!), żebyśmy pościli w nakazane dni, żebyśmy się starali poznać i dobrze wypełniać obowiązki swojego stanu, żebyśmy chętnym sercem darowywali urazy, powstrzymywali się od przekleństw, od mówienia źle o ludziach, od szkalowania ich, od wypowiadania słów brudnych, od robienia rzeczy niemoralnych. Żąda dalej, żeby dzieci szanowały swoich rodziców, a podwładni swoich przełożonych. I jeśli mimo podszeptów złego ducha nie przekraczacie tych Bożych zasad, to nie ulegacie pokusie, a jeśli idziecie za jego podszeptami, to pokusa odnowi nad wami zwycięstwo. Dobrze jest w czasie pokusy zadać sobie pytanie: czy w godzinie śmierci byłbym zadowolony, że poszedłem za tym piekielnym podszeptem?
Czy wiecie, dlaczego szatan z taką zaciekłością stara się doprowadzić człowieka do upadku? Bo chce, żeby stworzenia okazywały wzgardę swojemu Bogu. Jakie to szczęście, że Jezus Chrystus stał się dla nas wzorem i przykładem we wszystkich sytuacjach życiowych. Kiedy, na przykład, spotyka nas pogarda, wpatrujemy się w Niego, jak idzie przed nami z koroną cierniową na głowie, jak ubierają Go w czerwony płaszcz i traktują jak głupca. Kiedy cierpimy, możemy znajdować umocnienie w obrazie Zbawiciela, który pokryty ranami, w strasznych boleściach umiera na krzyżu. Kiedy prześladuję nas źli ludzie, nie narzekajmy na to, skoro wiemy, że Jezus Chrystus za swoich katów idzie na śmierć; kiedy opadają nas diabelskie pokusy, nie upadajmy na duchu, pamiętając o tym, że i naszego ukochanego Zbawiciela piekielny duch dwa razy podnosił nad ziemię. A więc zawsze i wszędzie, w każdym cierpieniu i w każdej pokusie, miejmy przed oczyma duszy Boga, który idzie przed nami i który pomoże nam zwyciężyć.
Te myśli powinny być dla chrześcijanina ogromnym pokrzepieniem – bo i on na pewno nie ulegnie pokusie, jeżeli tylko będzie się uciekał do Boga.

I.

Pokusy są o tyle pożyteczne, że pouczają nas o naszej nicości i słabości. Św. Augustyn każe nam dziękować Bogu za ustrzeżenie nas przed grzechem tak samo, jak za przebaczenie win, które już popełniliśmy. To, że tak często wpadamy w pułapki diabła, bierze się stąd, że jesteśmy za bardzo pewno swoich postanowień i przyrzeczeń. Kiedy nie dręczą nas smutki, kiedy wszystko dzieje się po naszej myśli, wtedy jesteśmy za bardzo zadufani w sobie, wydaje się nam, że nic nie może nas wywrócić, zapominamy o swojej nicości i słabości. Uroczyście wtedy deklarujemy, że gotowi jesteśmy raczej umrzeć niż pozwolić sobie na grzech. Przykładem takiej postawy jest Piotr, który mówi do Chrystusa: Choćby się wszyscy zgorszyli z Ciebie, ja nigdy się nie zgorszę (Mt 26, 33). A Boski Mistrz chciał mu pokazać, że człowiek sam z siebie jest bardzo słaby i właśnie dlatego, żeby go przewrócić nie skorzystał ani z królów, ani z książąt, ani z wojsk, tylko ze zwykłej sprzątaczki. I wtedy Piotr, który przed chwilą gotów był umierać dla Jezusa, teraz powiada, że Go nie zna i nie wie, o kim tu się mówi. Przysięga nawet, że tak jest!
Mój Boże, jacy jesteśmy słaby, kiedy zostawisz nas samych sobie!
A przecież zdarzają się ludzie tak pewni siebie, że niemal zazdroszczą świętym ich pokut i umartwień. Wydaje się im, że mogliby robić to samo co oni. Kiedy czytają o męczennikach, to gotowi są dla Pana Boga wycierpieć to samo co tamci. Mówią, że cierpienia szybko mijają, a nagroda za nie trwa wiecznie. Tymczasem Pan Bóg jakiego środka używa, żeby nam pokazać, że sami z siebie nie możemy nic? Pozwala zbliżyć się do nas złemu duchowi. I oto ten sam chrześcijanin, który przed chwilą chciał iść w zawody z pustelnikami, którzy się żywią korzonkami i trawą, zaczyna narzekać na mały ból głowy, na lekkie ukłucie szpilką. Inny znowu, który gotów był dla Boga krew przelewać, zaczyna hodować w sercu zazdrość, niechęć, zemstę, nie chce na oczy oglądać swojego przeciwnika, albo traktuje go ozięble tylko dlatego, że tamten wyrządził mu jakąś drobną krzywdę, że go trochę oplotkował, że za coś dobrego odpłacił mu niewdzięcznością. I tak go to oburza, że często spędza mu sen z powiek. A więc – jak bardzo jesteśmy słabi sami z siebie, jak bardzo nie możemy być pewni swoich własnych postanowień!
Pokusa zatem utrzymuje nas w cnocie pokory, broni nas przed pychą. Św. Filip Nereusz płacząc, wołał do Boga: Boże mój, podtrzymuj mnie Swoją łaską, bo wiesz, że jestem niegodziwym wiarołomcą. Jeżeli mnie choć na chwilę opuścisz, to boję się, że Cię zdradzę.

II.

Powiedzcie mi, kto najbardziej doświadcza pokus? Może pijacy albo ci, co w kółko przeklinają, albo może ludzie nieczyści, którzy się tarzają we wszelkich brudach? Może skąpiec, który każdym możliwym sposobem chce się wzbogacić? Nie! Tymi ludźmi szatan pogardza – ich starałby się tylko jak najdłużej utrzymać przy życiu, żeby swoim przykładem mogli jeszcze więcej dusz ściągnąć do piekła. Gdyby na przykład ten stary rozpustnik umarł wcześniej, gdyby zszedł z tego świata przed piętnastu czy dwudziestu laty, to by nie uwiódł tamtej dziewicy, nie zepchnąłby jej w bagno brudu. Nie gorszyłby też tego młodego chłopaka, który być może aż do śmierci będzie trwał w grzechu. Gdyby szatan nakłonił tego złodzieja do częstszych napadów, to pewno zginąłby już on na szubienicy i nie nauczałby innych, jak kraść i rabować. A tego człowieka gdyby szatan namawiał do upijania się bez przerwy, to ten dawno by już umarł na delirium. A że życie mu się przedłużyło, to jeszcze innych ponakłaniał do włóczenia się po knajpach. Gdyby zły duch w jakiejś bijatyce pozbawił życia tego muzyka czy tamtego szynkarza, nie poszłoby na potępienie tylu innych ludzi. Św. Augustyn uczy, że diabeł takich grzeszników za bardzo nie nagabuje – przeciwnie, pogardza nimi, jakby pluje na nich.
Kto wobec tego doświadcza najbardziej gwałtownych pokus?
Otóż ci, którzy najbardziej gorliwie pracują nad zbawieniem swojej duszy; ci, którzy wyrzekają się zabaw i ziemskich przyjemności. To na nich czyhają całe armie piekielnych duchów!
Św. Franciszek z Asyżu przebywał ze swoimi zakonnikami w małych domkach, pobudowanych z sitowia i trzciny na rozległym polu. Niektórzy jego bracia prowadzili życie pełne wyjątkowych umartwień. Pewnego razu jeden z nich zobaczył oczyma duszy cały legion piekielnych duchów, które naradzały się, jakby tu tych cnotliwych i bogobojnych braci uwieść. I jeden z tych złych duchów odezwał się tak: „Ci zakonnicy są wyposażeni w piękną cnotę pokory. Zaparli się samych siebie i całkowicie oddali się Bogu. Mają roztropnego przełożonego i dlatego nie sposób ich pokonać. Poczekajmy, aż on umrze, a wtedy nasprowadzamy tu ludzi bez powołania, którzy wprowadzą między nich rozluźnienie i w ten sposób ich zwyciężymy”. Kiedy natomiast ten sam braciszek poszedł do miasta, znowu zobaczył tam złego ducha, który tym razem, zamiast kusić mieszkańców, samotnie i bezczynnie siedział sobie przy bramie. Spytał więc mniszek swojego Anioła Stróża, dlaczego na zakonników rzuciły się tysiące piekielnych duchów, a na uwiedzenie całego miasta posłano tylko jednego czarta, który i tak siedzi i próżnuje? Anioł odpowiedział mu na to, że ludzie światowi nie potrzebują pokus, bo sami tarzają się w grzechach, a zakonnicy, mimo zasadzek diabła ciągle spełniają dobre uczynki.
Pierwszym sidłem, które diabeł zastawia na osobę, która zaczyna służyć Panu Bogu, jest obawa przed ludzką opinią. To dlatego człowiek kryje się ze swoimi dobrymi uczynkami, wstydzi się ich, boi się i mówi do siebie: Co by na to ludzie powiedzieli, gdyby się dowiedzieli, że się poprawiłem? A jeżeli nie może diabeł nic zdziałać przy pomocy obawy przed opinią ludzką, to budzi w takiej osobie wyjątkowy lęk i ciągłe podejrzenia, że jej spowiedzi są złe, że kapłan nie zna prawdziwego stanu jej duszy, że nic jej nie pomogą żadne pokuty, bo i tak będzie potępiona, że lepiej rzucić to wszystko, niż żyć w ciągłym strachu i zmartwieniach.
To prawda – kiedy człowiek leży w grzechach i nałogach, nie odczuwa ani nie dostrzega w sobie żadnych pokus. A jednak kiedy tylko chce zmienić swoje życie, rzuca się na niego całe piekło. Posłuchajcie tego, co mówi św. Augustyn: Zły duch przypomina strażnika, który ma pod kluczem wielu więźniów. Trzyma on spokojnie klucze w kieszeni, bo jest przekonany, że więźniowie mu nie uciekną. – I diabeł też nie zastawia sideł na grzesznika, który nie myśli o poprawie; zaciska tylko mocniej więzy i nie marnuje czasu na nowe pokusy. Zostawia w spokoju nałogowców – jeżeli naturalnie bezbożnik może mieć spokój – jak najstaranniej ukrywa przed nimi stan ich duszy i dopiero w godzinie śmierci w groźnych barwach stawia im przed oczami grzechy, które popełnili, żeby w ten sposób popchnąć ich do rozpaczy. Całkiem inaczej natomiast postępuje piekło z ludźmi, którzy chcą zdecydowania zmienić swoje życie i oddać się na wyłączną służbę Bogu. Augustyn dobrze o tym wiedział z własnego doświadczenia. Jak długo żył normalnie, tak długo nie wiedział, co to pokusa. Był zupełnie spokojny. Kiedy jednak odwrócił się od złego ducha, musiał przez całe pięć lat toczyć z nim zaciekłą wojnę, gorzko płacząc i surowo pokutując. Oto słowa tego wielkiego Doktora Kościoła: Rzucałem się jak więzień skuty łańcuchami. Jednego dnia byłem zwycięzcą, a już nazajutrz leżałem powalony na ziemię. Ta krwawa i zacięta walka ciągnęła się przez pięć lat. Wreszcie przy pomocy Bożej pokonałem zupełnie wroga. Przyjrzyjmy się jeszcze św. Hieronimowi, który opuścił Rzym, udał się do Ziemi Świętej i tam, w jaskini, prowadził życie pokutnicze. Szatan, który wiedział, że Hieronim przez swój przykład i przez świętobliwe życie wyrwie z jego szponów mnóstwo ofiar, nie mógł tego znieść. Używał więc strasznych pokus, żeby pokonać tego męża. W jednym ze swoich listów św. Hieronim szczerze opisuje, jak ciężką walkę musiał toczyć ze złym duchem. Drogi przyjacielu – pisze - chcę się z tobą podzielić utrapieniami, które zsyła na mnie zły duch. W tej rozległej pustyni, spalonej od nieznośnych żarów słonecznych, rzucają się na mnie często rozkosze i przyjemności Rzymu. We dnie i w nocy wylewam potoki łez, moja dusza jest pełna smutku i goryczy. Kryję się w najbardziej niedostępnych miejscach, walczę z pokusami i opłakuję swoje grzechy. Moje ciało jest bezkształtne i okryte ostrą włosienicą. Moje lóżko to goła ziemia, a mój pokarm, nawet w chorobie, korzonki i woda. Pomimo tych surowości, dręczy mnie wspomnienie brudnych, cielesnych rozkoszy, którymi zarażony jest Rzym. Mój duch przebywa jeszcze w tamtych towarzystwach, w których tyle razy obraziłem Boga. Na tej pustyni, wśród ponurych skał, gdzie za towarzystwo mam skorpiony i dzikie zwierzęta, ciało moje, już na wpół umarłe doznaje nieczystych żądz. Zły duch ośmiela się jeszcze stawiać mi przed oczy brudne przyjemności. Umieram z przerażenia na samą myśl o pokusie, czuję się upokorzony. Używam wszelkich surowości przeciwko zmysłom, żeby nie stracić Boga. Klękam na ziemi przed Ukrzyżowanym, skrapiam łzami ten znak zbawienia, a kiedy nie mogę już płakać, to biorę do ręki kamienie, biję się nimi w piersi, aż nieraz krew wybucha ustami, wołam o miłosierdzie, żeby Pan zlitował się nade mną. Jak nieszczęśliwy jest mój stan, jak wielkie jest moje utrapienie – i dlatego tylko, że gorąco pragnę podobać się Bogu i jego tylko kochać. Martwi mnie bardzo myśl, że mógłbym ulec pokusom i obrazić Boga. Dopomagaj mi swoimi modlitwami, drogi przyjacielu, żebym dzielniej odpierał czarta, który poprzysiągł mi wieczną zgubę. Patrzcie, na jakie próby wystawiał Bóg Swoich Świętych. Prawdopodobnie źle jest z nami, skoro piekielny duch się na nas rzuca – widocznie jesteśmy jego przyjaciółmi. Zostawia nas w fałszywym spokoju, pozwala nam spać – pod pozorem, że niczego już nam nie potrzeba, bo parę modlitw zmówiliśmy, bo jałmużnę daliśmy, bo nie rozbiliśmy tyle złego, co inni. Na przykład nałogowego pijaka – który jest jakby fundamentem, na którym wspierają się najrozmaitsze knajpy – jakoś nic nie dręczy. A tę zarozumiałą dziewczynę? W uśmiechem nam pewno powie, że w ogóle nie ma pojęcia, co to pokusa. Taki stan jest u ludzi zepsutych dowodem na to, że już od dawna są własnością szatana. Zły duch specjalnie nie przypomina im dawniejszego życia – boi się, żeby nie otworzyły im się oczy na tę straszną przepaść, która im grozi. Czeka tylko na moment ich śmierci, żeby móc zabrać swoje ofiary do piekła. Dobry i troszczący się o swoje zbawienie chrześcijanin wszędzie widzi niebezpieczeństwo, nieraz boi się nawet oczu otworzyć, żeby nie doświadczyć pokusy, choć przecież dużo się modli i umartwia. A stary grzesznik, który od dwudziestu już prawie lat wala się w brudnym bagnie występków, przeciwnie – on ma czelność mówić, że nie doznaje pokus. Przyjacielu! Właśnie taki stan powinien cię przyjąć grozą. Kto ma odwagę mówić, że nie doznaje pokus, ten jakby twierdził, że diabła już nie ma, albo że zupełnie stracił on już wpływ na chrześcijan. Przytoczę wam słowa św. Grzegorza: Dlatego nie doznajecie pokus, bo złe duchy są waszymi przyjaciółmi, kierownikami i pasterzami; pozwalają wam pędzić spokojny żywot, a dopiero przy zgonie wtrącą was do przepaści. A św. Augustyn mówi, że najstraszniejszą pokusą jest nie doznawać pokus, co zwykle przytrafia się odrzuconym, opuszczonym przez Boga i wydanym na łup namiętności.
Pokusa zatem utrzymuje nas w pokorze i skłania do ufności w Bogu. Do pewnego pustelnika, którego dręczyły diabelskie pokusy, jego przełożony zwrócił się z pytaniem: „Przyjacielu, czy chcesz, żebym prosił Boga, żeby cię uwolnił od pokus?” A ten odparł: „Nie, mój ojcze. Niebezpieczeństwo przypomina mi o obecności Bożej i skłania mnie do modlitwy o łaskę zwycięstwa”. To prawda, że pokusa jest rzeczą upokarzającą, ale jest ona czasem żniwa . Pewien święty mąż przez dłuższy czas był niepokojony przez czarta i bał się, że zostanie potępiony. Wtedy Bóg pocieszył go i dał mu poznać, że w tym czasie wewnętrznego niepokoju zebrał on sobie najwięcej zasług. Trzeba więc dziękować Bogu, że daje nam okazję do stoczenia mężnej walki i do odniesienia zwycięstwa. Pokusy ustaną dopiero ze śmiercią. Zły duch nigdy się nie męczy. Idźmy więc za radą Piotra Apostoła: Trzeźwymi bądźcie a czuwajcie, bo przeciwnik wasz diabeł, jako lew ryczący krąży, szukując, kogo by pożarł, któremu się sprzeciwiajcie, mocni w wierze! (1 P 5, 8 ). A Jezus Chrystus mówi do nas: Czuwajcie a módlcie się, abyście nie weszli w pokusę (Mt 26, 41). Żaden wiek, żadne stanowisko czy miejsce nie jest wolne od pokus. Maria Egipcjanka przez dziewiętnaście lat walczyła ze złym duchem, św. Paweł walczył z nim od chwili swego nawrócenia aż do końca życia. Św. Augustyn porównuje czarta do wielkiego psa, który uwiązany, szczeka i robi mnóstwo hałasu, ale ugryźć może tylko tych, którzy za bardzo się do niego zbliżą. Św. Makariusz dzięki swojej wielkiej pokorze zwyciężał piekielnego węża, chociaż ten nieraz wręcz rzucał się na niego, przybierając przy tym postać widzialną. Bardzo groźna jest dla złego ducha cnota pokory. Dlatego św. Antoni w czasie pokusy głęboko się uniżał i wołał do Boga: Boże mój, miej litość nade mną, wielkim grzesznikiem. Po tej pokornej modlitwie czart zazwyczaj od razu uciekał.
Przypominam jeszcze raz, że zły duch porywa się przeważnie na tych, którzy gorliwie starają się o zbawienie duszy. Opowiada Kasjan, że pewien młody pustelnik, który doświadczył gwałtownych napaści złego ducha, udał się po radę do pewnego starca, żyjącego także na pustyni, ale mimo to niedoświadczonego. Starzec nakrzyczał na niego i zaczął wątpić, czy tamten w ogóle ma powołanie do tego rodzaju życia. Młodzieniec chciał już wrócić do świata, zwątpiwszy o zbawieniu duszy. Dopiero świętobliwy opat Apoloniusz uratował go i zachęcił do walki, udzielając też nagany nieroztropnemu starcowi, który przez swoje łajanie niemalże doprowadził młodzieńca do rozpaczy.
Okazję do walki z pokusami mamy zawsze, bo często atakują nas nieczyste, zazdrosne czy mściwe myśli. Kiedy indziej znowu przychodzą choroby, oszczerstwa, krzywdy, strata majątku, śmierć kochanych osób i tym razem one skłaniają nas do szemrania przeciwko Opatrzności Bożej. A ilu budzi się nam w sercach myśli próżnych, samolubnych czy pysznych! Na przykład, jak nam miło, kiedy ludzie polecają się naszym modlitwom, albo jak chętnie przypominamy sobie, co dobrego zrobiliśmy dla innych. Prośmy więc Pana Boga przy porannych modlitwach, żebyśmy mogli rozpoznać atakujące nas pokusy i żebyśmy od razu stawili im dzielny opór.
Naśladujmy świętych, którzy tak dzielnie walczyli z pokusami. Święci Bernard, Martynian, Tomasz z Akwinu pokonali najbardziej dotkliwe pokusy nieczystości. Święci Benedykt i Franciszek z Asyżu nieraz tarzali się w cierniach, żeby pokonać ducha nieczystego.
Walczmy aż do samej śmierci, bo dopiero ze śmiercią ustaną ataki piekła. Uciekajmy się w modlitwie do Boga – i to uciekajmy się szybko i z wielką ufnością. Unikajmy niebezpiecznych okazji, mają w pamięci to, że źli aniołowie przy pierwszej takiej próbie stracili Boga. Bądźmy pokorni, pamiętając zawsze o tym, że tylko łaska Boża może nas podtrzymać. Szczęśliwy, kto w chwili śmierci będzie mógł powtórzyć za św. Pawłem, że dobrze się potykał i zwyciężał i dlatego oczekuje wieńca, który mu odda Bóg. Amen.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze Strona Główna -> Duchowość Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin