Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze
2007
Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Teologia charyzmatów!

 
Odpowiedz do tematu    Forum Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze Strona Główna -> Duchowość
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Michał Mikołajczyk
AdministratorDołączył: 14 Sie 2007
Posty: 213
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 0:24, 24 Sie 2007    Temat postu: Teologia charyzmatów!

W tym miejscu można poruszać tematy związane z charyzmatami (objawami Ducha Świętego). Zapraszam do stawiania odważnych pytań, ewentualnie dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, uwagami.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Miron
Dołączył: 18 Sie 2007
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 22:52, 26 Sie 2007    Temat postu:

Naprawdę olejek wszechwiedzy jest rozlany na Twojej głowie. Wszechekspert i w każdej dziedzinie. Uważaj zbytnie grzebanie i głośne wypowiadanie się o Złym może też być niebezpieczne.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Michał Mikołajczyk
AdministratorDołączył: 14 Sie 2007
Posty: 213
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 23:12, 26 Sie 2007    Temat postu:

Cytat:
Naprawdę olejek wszechwiedzy jest rozlany na Twojej głowie. Wszechekspert i w każdej dziedzinie.


Wszechwiedza to raczej Bogu i tylko Jemu jest właściwa! Wielu rzeczy się tu uczę i moblizuję siebie do uczenia. Wszechekspert to chyba też Pan Bóg...w każdej dziedzinie oczywiście! Smile Dziękuję za słowo, zawsze przypominam soboe wtedy, jak mało jeszcze wiem! Smile

Cytat:
Uważaj zbytnie grzebanie i głośne wypowiadanie się o Złym może też być niebezpieczne.


Dwa miesiące temu zły duch to samo mi mówił! Smile Na szczęście poczucie humoru mi dopisywało i nie wziąłem tego na poważnie! Smile

Dzięki za ostrzeżenie! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Michał Mikołajczyk
AdministratorDołączył: 14 Sie 2007
Posty: 213
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 1:18, 08 Wrz 2007    Temat postu:

Do rzeczy! Otwieramy 1 List św. Pawła Apostoła do Koryntian, na rozdziale 12. Oto na jakie słowa natrafiamy na początku tego rozdziału, który mówi o charyzmatach:

"Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych. Wiecie, że gdyście byli poganami, ciągnęło was nieodparcie ku niemym bożkom. Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: Niech Jezus będzie przeklęty! Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus. Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch; różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan; różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich. Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra."

Werset:

1.Nie chciałbym, bracia, byście nie wiedzieli o darach duchowych.


Komentarz:

Św. Paweł pisze swój List (a w zasadzie listy, gdyż 1 Kor jest najprawdopodobniej zlepkiem różnych listów) do młodej gminy kościelnej w Koryncie, gdzie okazuje się być wielu charyzmatyków, jednak takich którzy: bądź to ograniczają je do języków, bądź to nadużywają charyzmatów. Te dwa problemy: ograniczenie i nadużycia są niejako przyczyną powstania rozdziału 12 i 14 tegoż Listu. Dlatego też już u początku rozdziału 12 św. Paweł wyraźnie pisze: NIE CHCIAŁBYM BRACIA, BYŚCIE NIE WIEDZIELI O DARACH DUCHOWYCH. Dokładnie należałoby przetłumaczyć te słowa z języka grackiego w taki sposób: Nie chcę, bracia, byście nie wiedzieli o rzeczach duchowych. Pragnieniem Apostoła Narodów jest to, by Koryntianie, jego bracia w Chrystusie, członkowie Kościoła Chrystusowego, poznali wielość darów charyzmatycznych, niejako pełnię tych darów (co nie znaczy wszystkie, bardziej chodzi o określenie: wielość). Dlaczego takie pragnienie rodzi się w sercu Pawła? O tym dowiemy się z kolejnych wersteów tego rozdziału.

Wersety:

2.Wiecie, że gdyście byli poganami, ciągnęło was nieodparcie ku niemym bożkom.
3.Otóż zapewniam was, że nikt, pozostając pod natchnieniem Ducha Bożego, nie może mówić: Niech Jezus będzie przeklęty! Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus.

Komentarz:

Koryntianie, i nie tylko oni, w tamtych czasach (koniec lat 50 po Chr.), byli ludem po częsci nawróconym z pogaństwa. Po częsci dlatego, że nie wszyscy przyjęli wiarę. Powodem napisania Listu do Koryntian były donosy ludzi Chloe właśnie o nadużyciach i nieporządku w tej młodej gminie kościelnej. Paweł dostrzega problem u Koryntian, który polega na rzekomych wtajemniczeniach, czyli takiej wizji charyzmatycznej, jakoby dary duchowe dane były tylko specjalnie w te sprawy wtajemniczonym, rozumianym jaki ścisłe grono, niemal sekta. Kryterium osobowe jakie stawia Paweł Koryntianom to: obecność Ducha Bożego w nich, pośród nich, mowa pod Jego wpływem, działanie pod Jego tchnieniem. Ktoś kto pozostaje pod działaniem Ducha Świętego nie może powiedzieć bluźnierstwa wobec osoby Jezusa Chrystusa, a z drugiej strony nikt nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus. Tę prawdę odkrył ksiądz Blachnicki, dzięki swoim pomocnikom (np. Andrzej Sionek - En Christo), która polegała na tym, że przed wyznaniem Jezusa jako Pana i Zbawiciela podczas ewangelizacji powinna odbyć się modlitw o wylanie Ducha Świętego. Taka ewangelizacja ma moc. Wtedy właśnie uzdrowienia, słowa poznania były konkretnymi znakami, tak iż po kilkaset osób podczas trzydniowej ewangelizacji zapisywało się na letnie rekolekcje. Na rekolekcjach I stopnia po protu wszyscy żyli proroczymi słowami z dnia na dzień. Wracając jednak do tematu: rozeznanie zapewnia Ducha Święty kościołowi Korynckiemu. Pójdźmy dalej!

Wersety:

4.Różne są dary łaski, lecz ten sam Duch;
5.różne też są rodzaje posługiwania, ale jeden Pan;
6.różne są wreszcie działania, lecz ten sam Bóg, sprawca wszystkiego we wszystkich.
7.Wszystkim zaś objawia się Duch dla [wspólnego] dobra.

Komentarz:

Dalej św. Paweł podaje nam kategorie darów i funkcji w Kościele:
-charyzmaty (dary łaski)
-diakonie (posługiwania)
-działania
Św. Paweł dotyka tu kwestii Trójcy Świętej, wymienia Ducha Świętego, Pana (Jezusa Chrystusa) i Boga Ojca. Jednak Trójcę traktuje jako jedność: jeden Bóg w trzech osobach. Jeżeli chodzi o werset 7 to jest on niepoprawnie przetłumaczony, gdzie tłumacz nadużył swojej władzy wprowadzając nas w błąb. Otóż w dosłownym i w miarę sensownym tłumaczeniu werset ten brzmi: Każdemu jest dane uwidocznienie Ducha dla pożytku.
Mamy tu definicję tego czym jest charyzmat. Charyzmat według św. Pawła to nic innego jak: objaw, uwidocznienie czy też przejaw Ducha Świętego. Tak więc charyzmaty są dane nam dla pożytku, nie zawsze wspólnego w sposób bezpośredni tak jakby chciał nam to wmówić tłumacz tekstu. Tak więc użycie choćby w nawiasie słowa "wspólnego" nie jest poprawne. Np. wielość języków [charyzmat jęzków] jesy darem danym dla zbudowania jednostki. Takie jest podstawowe przeznaczenie, ale jeżeli ta jednostka, która należy do Kościoła zostanie umocniona tym darem, wtedy też w sposób pośredni Kościół zostaje umocniony. W KKK 799 czytamy: Charyzmaty, zarówno nadzwyczajne, jak również proste i zwyczajne, są łaskami Ducha Świętego, bezpośrednio lub pośrednio służącymi Kościołowi; zostają udzielone w celu budowania Kościoła, dla dobra ludzi oraz ze względu na potrzeby świata..

Werset:

8.Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha

Komentarz:

Św. Paweł podaje nam pierwszy katalog darów charyzmatycznych. Tu także trzeba zwrócić na tłumaczenie, które jest beznadziejne. Powinno być: Jednemu dawane jest przez Ducha słowo mądrości, innemu zaś słowo poznania wedle tego samego Ducha.Tak więc chodzi o dwa dary: słowo mądrości (a nie dar mądrości słowa) i słowo poznania (a nie umiejętność poznawania). Zauważmy, że wszystko dokonuje się w Duchu Świętym. To Duch jest niejako sprawcą chcenia i działania zgodnie z Jego wolą.

W tym miejscu przerwę wykład, dalszy ciąg nastąpi po przerwie. Zapraszam! A w dalszej części:
- czym jest słowo mądrości i słowo poznania
- o kolejnych darach charzymatycznych
- o sprawcy i dawcy charyzmatów
Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
Michał Mikołajczyk
AdministratorDołączył: 14 Sie 2007
Posty: 213
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:34, 08 Wrz 2007    Temat postu:

Kolejna części krótkiej wykładni o charyzmatach! Smile
Tym razem będzie mowa o tym:
- czym jest słowo mądrości i słowo poznania

Werset

8.Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha

Komentarz

Kwestia przetłumaczeni tego zdania już została wyjśniona. Pora przejść do meritum tego wersetu. Czym jest słowo mądrości? Czym jest słowo poznania?

SŁOWO MĄDROŚCI - z grec. logos sophias (czyt. logos sofijas), jest to szczególny charyzmat, dany po to, by obdarowany mógł w szczególnej mądrości objaśniać tajemnice wiary. Na czym polega owa mądrość? Oczywiście nie jest to wiedza, co bardziej umiejętność nadprzyodzonego oddawania i objaśniania spraw życia duchowego, które służą innym w rozumieniu działania Bożego. Jednak ten charyzmat służy także tym, którzy nie rozumieją innych ważnych i wydawać by się mogło prostych spraw życia wiary. Wtedy osoba obdarowana tym objawem Ducha objaśnia i głosi słowa pod tchnieniem Ducha w szczególnej mądrości. Niektórzy obdarowani tym darem sami sobie się dziwią, że w tak łatwy a zarazem niezwykły sposób są w stanie objaśniać rzeczy co do których nie posiadają odpowiedniej wiedzy, a jednak na dany czas są przez ten charyzmat do takiej służby uzdolnione. Smile

SŁOWO POZNANIA - z grec. logos gnoseos (czyt. logos gnozeos), jest to popularny charyzmat szczególnie w środowisku Odnowy Charyzmatycznej. Konkretna jednostka zostaje uzdolniona do tego, by pod tchnieniem Ducha, objawem tegoż Ducha, poznawać rzeczy zakryte, ale też takie, które są znane osobom, które te rzeczy dotyczą. Przykład słowa poznania na spotkaniu modlitewnnym: jest wśród nas osoba, która piła tego dnia herbatę owocową, Pan chce tę osobę uzdrawiać i oczyszczać. Po czym po modlitwie zgłasza się jednyna osoba, która piła tego dnia herbatę owocową, mało tego ta osoba doświadczyła fenomenu łez uzdrowienia i oczyszczenia i wtedy nie wiedziała dlaczego płacze, a po słowie poznania już wie. Oczywiście słowo: "gnoseos" niejako może kojarzyć sie nam z gnozą, rozumianą jako nurt, czy pogląd filozoficzny, ale tu raczej chodzi o zwykłe znaczenie tego słowa: poznawanie. Smile

Tyle na dziś! Dalszy ciąg nastąpi! A w dalszej części:
- o kolejnych darach charzymatycznych
- o sprawcy i dawcy charyzmatów! Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Wto 22:59, 11 Wrz 2007    Temat postu:

Pytanie o Słowo Mądrości
Chodzi mi o objawianie sie tego charyzmatu, a raczej o konkret...
Skad pochodzi łatwość wyjaśniania tych spraw, czy objawiaj sie to tylko podczas głoszenia, czy tez moze być tak że Bóg wcześniej przygotowuje dana osobe np. poprzez jej osobistą modlitwe dając obraz, czy porównanie i rozwijając pewną mysl w niej, którą potem Bóg da jej wykorzystać...
Może na przykładzie, bo chodzi o mnie...
Wróciłem z wakacji na 1 wrzesnia, od Jaworza był to okres ciągłych rekolekcji czy na KODA czy na wakacjach (domowych <lol>) ale od tego dnia codzień świadcze czy ewangelizuje, czy to oazowiczów czy obcych. I Każdego dnia używam tego co dał mi Bóg na modlitwie, czy to obraz/porównanie z medytacji/Namiot Spotkania czy z rozważań różańca czy z innej nawet luźnej chwili.
Ludzi sam podsówa, efekty są Alleluja!!!
Wiec zastanawiam sie czy tak może sie to objawiać... bo w mojej głowie jest mnóstwo kazań, ze tak powiem.
Napisze książke - "Kaznie na każda okazje" Shocked Laughing
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Michał Mikołajczyk
AdministratorDołączył: 14 Sie 2007
Posty: 213
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 12:09, 12 Wrz 2007    Temat postu:

Cytat:
Pytanie o Słowo Mądrości
Chodzi mi o objawianie sie tego charyzmatu, a raczej o konkret...
Skad pochodzi łatwość wyjaśniania tych spraw,


Na początku pytasz: „Skąd pochodzi łatwość wyjaśniania spraw?”

Otóż łatwość wyjaśniania tych spraw [Bożych tajemnic] może dokonywać się na płaszczyźnie przyrodzonej i nadprzyrodzonej. Przyrodzona to nasza wiedza zdobyta ze źródeł (konferencja, książki itd.) bądź mądrość nabyta z doświadczenia praktycznego, osobistego lub wspólnotowego. Nadprzyrodzona płaszczyzna to wiedza (poznanie) jakie otrzymujemy z łaski, niezasłużenie, np. na modlitwie bądź dar Ducha Świętego – dar mądrości (ale on służy nam, naszemu posłannictwu), albo charyzmat – słowo mądrości, którym możemy służyć innym. Czym jest sam ten charyzmat wyjaśniłem wyżej [SŁOWO MĄDROŚCI - z grec. logos sophias (czyt. logos sofijas), jest to szczególny charyzmat, dany po to, by obdarowany mógł w szczególnej mądrości objaśniać tajemnice wiary. Na czym polega owa mądrość? Oczywiście nie jest to wiedza, co bardziej umiejętność nadprzyrodzonego oddawania i objaśniania spraw życia duchowego, które służą innym w rozumieniu działania Bożego. Jednak ten charyzmat służy także tym, którzy nie rozumieją innych ważnych i wydawać by się mogło prostych spraw życia wiary. Wtedy osoba obdarowana tym objawem Ducha objaśnia i głosi słowa pod tchnieniem Ducha w szczególnej mądrości. Niektórzy obdarowani tym darem sami sobie się dziwią, że w tak łatwy a zarazem niezwykły sposób są w stanie objaśniać rzeczy co do których nie posiadają odpowiedniej wiedzy, a jednak na dany czas są przez ten charyzmat do takiej służby uzdolnione]!

Cytat:
czy objawiaj sie to tylko podczas głoszenia, czy tez moze być tak że Bóg wcześniej przygotowuje dana osobe np. poprzez jej osobistą modlitwe dając obraz, czy porównanie i rozwijając pewną mysl w niej, którą potem Bóg da jej wykorzystać...


Dalej pytasz: „Czy objawia się to tylko podczas głoszenia, czy tez może być tak że Bóg wcześniej przygotowuje dana osobę np. poprzez jej osobistą modlitwę dając obraz, czy porównanie i rozwijając pewną myśl w niej, którą potem Bóg da jej wykorzystać?”

Słowo mądrości to charyzmat pojedynczy (l. pojedyncza) co wskazuje na jego stałość. Jest to charyzmat który jest i przejawia się, jest to uwidocznienie, objawienie się Ducha w konkretnej chwili, w konkretnym czasie. Bardziej przejawia się on podczas rozmowy, głoszenia, a szczególnie objaśniania, wtedy wypowiadamy słowa jakby natchnione niezwykłą mądrością Bożą, która porusza tę osobę, czy te osoby którym głosimy, z którymi rozmawiamy, czy też objaśniamy, co przynosi dobre owoce. Ta mądrość nie wypływa bezpośrednio z nas, gdyż nie jest nabyta. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie my mówimy, ale Pan przez nas objaśnia tajemnice królestwa Bożego tym, którzy tego wyjaśnienia potrzebują. Charyzmat ten nie jest dany wszystkim, jak zwykła mądrość nabyta na modlitwie osobistej, ale jest dany tym, dla których jest on wyznaczony i którzy z wielką pożądliwością starają się o rozpalenie tego daru w sobie (zgodnie z Pawłową myślą: 1 Kor 12, 31 i 14, 1 – owo „starajcie się” należałoby przetłumaczyć co najmniej jako: „zabiegajcie z wielką gorliwością” a nawet z pożądliwością, pożądając charyzmatów by służyć, by służba była owocna).
1.Znać przeznaczenie daru (pomaga w tym właściwa etymologia, tłumaczenie, stąd należałoby nanieść poprawki na tłumaczenie 1 Kor 12-14 i nie tylko, oraz jego funkcjonowanie właściwe i zasady rozeznawania)!
2.Modlić się o rozpalenie tego charyzmatu (innych także, szczególnie proroctwa)!
3.Przez prowadzenie życia duchowego i robienie notatek rewidować swoje życie w poszukiwaniu tego co jest dziełem Bożym w nas i naszym życiu i rozeznawać!

Cytat:
Może na przykładzie, bo chodzi o mnie...
Wróciłem z wakacji na 1 wrzesnia, od Jaworza był to okres ciągłych rekolekcji czy na KODA czy na wakacjach (domowych <lol>) ale od tego dnia codzień świadcze czy ewangelizuje, czy to oazowiczów czy obcych. I Każdego dnia używam tego co dał mi Bóg na modlitwie, czy to obraz/porównanie z medytacji/Namiot Spotkania czy z rozważań różańca czy z innej nawet luźnej chwili.
Ludzi sam podsówa, efekty są Alleluja!!!
Wiec zastanawiam sie czy tak może sie to objawiać... bo w mojej głowie jest mnóstwo kazań, ze tak powiem.
Napisze książke - "Kaznie na każda okazje"


Należy odróżnić charyzmat – słowo mądrości od charyzmatu ewangelizacji (nie chodzi o ten jeden charyzmat z dziesięciu jakie funkcjonują w strukturze Ruchu Świato-Życie)!

CHARYZMAT EWANGELIZACJI – najlepiej chyba objaśni go nam fragment z książki o. Raniero Cantalamessy OFMCap: „Tajemnica głoszenia słowa Bożego”, którą bardzo polecam, szczególnie myślącym o głoszeniu i ewangelizowaniu:

"Bardzo ważnym darem dla ewangelizatora jest proroctwo. Apokalipsa mówi nawet, że „świadectwem Jezusa jest duch proroctwa” (Ap 19, 10). To tak jakby powiedzieć, że duszą ewangelizacji („świadectwo Jezusa” oznacza właśnie ewangelizację!) jest proroctwo. Charyzmat ewangelizacji, dany w odniesieniu do ewangelizacji, polega na zdolności przekazywania ludziom, prawie na żywo, sądów lub woli Boga, polega na postawieniu słuchacza przed Bogiem, coram Deo, by móc nawet niekiedy powiedzieć: „Tak mówi Pan!”. Gdy w zgromadzeniu wiernych przemawia się z duchem proroctwa, zdarza się – jak stwierdza święty Paweł – że jeśli obecny będzie niewierzący, to poczuje się osądzony przez Boga, jawne staną się tajniki jego serca i będzie musiał wyznać: „Prawdziwie Bóg jest między wami!” (zob. 1 Kor 14, 24-25)” [str. 56]

CHARYZMAT EWANGELIZACJI - w odniesieniu do ewangelizacji, polega na zdolności przekazywania ludziom, prawie na żywo, sądów lub woli Boga, polega na postawieniu słuchacza przed Bogiem!

Ale można spytać: jak to jest, że wszyscy są wezwani do ewangelizowania, a nie wszyscy otrzymują ten charyzmat? Owszem wszyscy są wezwani do ewangelizowania swoich środowisk przede wszystkim i w ogóle głoszenia Dobrej Nowiny z mocą i do świadczenia o Bogu żywym, ale są osoby, które Pan w sposób szczególny do tej służby powołuje, jako ewangelizatorów, których tym charyzmatem obdarza. Tak samo jak nauczyciele czy prorocy mają swoje miejsce w misji Kościoła, tak i ewangelizatorzy mają swoje właściwe miejsce. Pomiędzy nimi wszystkimi dokonuje się współpraca!


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum Rekolekcje 2 stopien 2 turnus Jaworze Strona Główna -> Duchowość Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin